24 Mayıs 2014 Cumartesi

** Krup nedir?Dün oğluşumla okuldan gelirken tonton birdenbire ağlamaya başladı ve kısa sürede ağlarken kustu.
Arabayı yol kenarına çekip biraz sakinleşmesini sağladım ve sonra yola devam edecekken yine bir ağlama krizi ve biz gene yol kenarında bir mola vermek zorunda kaldık.Bu defa öle hemen susmadı ve uyuyana kadar beklemek zorunda kaldım ve onu uyutup yola tekrar çıktım.Şimdiye kadar böyle bişeyle karşılaşmamıştım.Çocuğum birdenbire ağlamaya başladı ve ağlarken kusma noktasına geldi hatta kustu bile.Neyse eve geldik ve uyudu. Zaten sonrasında olan oldu.Hırıl hırıl bir nefes alıp verme başladı oğlumda.Doktorların tabiri ile köpek hırıltısı gibi.Çocuk çok zor nefes alıyordu neyse çokta rahatsız edecek kadar olmadı ara ara oldu ve tonton uyudu. sonra uyandı biraz vakit geçirdik akşam tekrar uyudu ama bu geçen zamanlarda hep bi mızmızlık hali vardı.Sabahtan beri hiç bişey yemedi azıcık bi çorba ve 1 kiviyle günü geçirdi.Akşam uyuduğunda durum iyice ciddi bi hal almaya başladı.Hırıltılar arttı ve beni çok ama çok korkutmaya başladı.Zaten bundan öncesinde de yavrum hastalanmıştı bi defa öksürüyor diye doktora götürdük ciddi bişey yok şurupla idare eder ciddileşirse antibiyotiğe başlarız ama ciğerlerinde problem yok demişti.Neyse şurupla iyi oldu sonrasında birden bire ve çok ciddi bi burun akıntısı 21 aydır böyle bir burun akıntısıyla karşılaşmamıştık yeşil ve çocuğu rahatsız eder biçimde sürekli akıyordu biz soluğu gene hastanede aldık doktor sinüzitte olabilir bahar alerjisi de dedi ve alerji için kullanılan bir burun spreyi verdi geçmezse antibiyotik kullanırsınız diye bide antibiyotik yazdı.Ama ben antibiyotik taraftarı olmadım hep bitkisel çaylar vs verdim sprey kortizonlu olduğu için onuda çok fazla kullanmadık açıkcası.Sonrasında burun akıntısı kurumaya başladı diye sevinirken birden bire bi hırıltılı soluk alıp verme ve öksürük yine tadımızı kaçırdı ve ben öncesinde internette bi ön araştırma yaptım ve KRUP denilen bir rahatsızlık olabileceğini okudum sonrasında gece 00:20  civarı hastanenin yolunu tuttuk her zaman gittğimiz özel hastanede çocuk doktoru olmayacağı için bu defa üniversitenin acil servisine gittik.Bence aklınızda olsun diğer hastanelerdeki acil servislerde pratisyen  doktorlara muayene ettirmek yerine üniversite hastanesinde bi çocuk doktoruna muayene ettirebilirsiniz.


Neyse hastaye giderken paşa uyandı ve biraz halsizlik dışında durumu nolmale yakındı.Doktor neyi var dedi bende hırıltısılı soluk alı verme ve sık olmasa da yine hırıltılı öksürük var dedim Dr hemen bu da Krup dedi.Şu sıra bir çok çocukta karşılaşılan bi rahatsızlıkmış.Biz öncesinde internette araştırdığımız için ön bilgimiz vardı çok korkmadık.Neyse hemen bi iğne yapıldı sonrasında ilaçlı bir hava verildi ve sonrasında soğuk buhar verilerek tedavi bitirildi. Evdeki kullanmadığımız antibiyotiğimize de başlamamız gerekiyormuş çünkü iştahsızlık vardı.Bu tedavile yapılırken kuuzm ara ara ağladı ara arada uykuya yenik düşüp uyudu.Bugün biraz daha iyi çok şükür.


Rabbim kimseyi evladıyla imtihan etmesin inş. Çok zor bi durum ok ciddi bişey olmamasına rağmen bizi çok korkuttu.Neyse ki atlattı sayılır.Hastanelerde şifa bekleyen kuzularıma Rabbim acil şifalar, ailelerine de sabır verisn inş.Sn bi not galiba oğlum benle okula gelip giderken sınıftaki abi ve ablalarından biraz olsun şifa kaptı.Çünkü hepsi öksürüyor.Ağzını kapatarak öksürmeye alışmadılar bi türlü evde ailelerde aynı şeyi öğretseler ok zorlanmayacağız ama ben yinede bunu onlara öğreteceğim inş.Şimdi internette okuduğum Krup ile ilgili bilgileri sizlerlede paylaşayım.Rabbim göstermesin ama olurda başınıza gelirse korkmasın sakın.Tedavisi çok zor değilmiş çok şükür.


Krup ( laringotrakeobronşit ), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Bu dönemlerde salgın şeklinde görülmekte, yarattığı solunum sıkıntısı tablosuyla anne babaları korkutmaktadır.

Krup Belirtileri Nelerdir?

Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur. Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır. Öncesinde burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur, sesi boğuk, kabalaşmıştır. Gündüz iyi olan çocukta, solunum sıkıntısı birkaç gece boyunca görülebilir, giderek azalır.

Krup Neden Olur?

Krupta, büyük hava yollarının iltihabi reaksiyonu ve mukus birikimi belirtilere yol açar. Nedeni virüslerdir. Küçük çocuklarda havayolları dar olduğundan solunum sıkıntısı belirtileri görülür. Aynı virüsü alan büyük çocukta ise sadece soğuk algınlığı belirtileri görülecektir.

Krup Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler o kadar tipiktir ki, genellikle hastayı gören çocuk doktoru tanıyı koyacaktır.

Krup Nasıl Tedavi Edilir?

Viral bir enfeksiyon olduğu için etkene yönelik bir tedavi yoktur. Ancak bazı uygulamalarla çocuğu rahatlatabiliriz. Bunlar arasında öncelikli olan nemli hava, buhar verilmesidir. Evde buhar makinesi yoksa, banyoda sıcak suyu açıp kapıyı kapatarak oluşan buharlı ortamda çocuğun 5-10 dakika kalması sağlanır. Serin gecelerde pencereyi açıp dışarının havasından nefes almasını sağlamak da rahatlatıcı olacaktır. Ateş varsa, ateş düşürücüler verilir. Dik pozisyonda otururken daha rahat nefes alacaktır. Ağlayıp heyecanlanınca solunum sıkıntısı artacağı için, öncelikle siz sakin olmalı, çocuğunuzun da sakinleşmesine yardımcı olmalısınız. Bol sıvı alması uygun olacaktır.
Bu ilk önlemlerle rahatlamayan daha ciddi vakalarda havayolundaki ödemi çözecek ilaçlar gerekli olabilir.

Krup Tekrarlar mı?

Bu tabloya yol açan çok sayıda virüs olduğundan krup tekrarlayabilir. Ancak bir çocuk sık sık krup geçiriyorsa, alerji veya reflüden kaynaklanan problemler için araştırılması gerekebilir.

Çocuğu Nasıl Koruyabiliriz?

Grip virüsü dışında krup etkenlerine karşı aşı yoktur. Çocuğu hasta kişilerden uzak tutma, erken yaşta el yıkama alışkanlığı kazandırma önemlidir.KAYNAK:http://www.sagliklicocuk.com/1165/krup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder