16 Nisan 2014 Çarşamba

** Tontişim büyüyor
Paşam 19 ay 3 haftanın içerisinde zaman nasılda çabuk geçti anlayamadık doğrusu ve bu aralar her gün çok ama çok farklı sürprizlerle bizi şaşırtmaya devam ediyor.Bazen ok hareketli oluyor yaptıklarına biz bile şaşırıyoruz.Bazen şarkılar söylüyor bazen biranda bi kelime söylüyor aaa onu ne zaman öğrendin diye şaşırıyoruz.Maşallah konuşkan bir paşam var her söylediğimizi anlıyor derdini anlatabiliyor.Artık kelimeleri daha anlaşılır oldu.

mesela 4-5 gün önce AYIPP demeye başladı ki bu kelime sık kullandığımız bir kelime değil hatta acaba bu kelimeyi ne zaman söyledikte öğrendi diye şaşırdık birde sölemesi o kadar kolay bir kelimede değil.


kendi kendine ayıpp ayıpp dedi durdu gün boyunca ve artık çok anlaşılır ayıp diyor.Arkadaşlarından ya da başka birinden öğrendi desem evdeyiz kimseyi görmüyor hala nasıl öğrendi pek anlayamadık.

şimdilik söyleyebildikleri şunlar

anne-annem
baba-babam genelde bişey isteyince hemen annem,babam moduna geçiyor yağcı:)
dede
nennenne(anneanne)
deyze
aba
gaga(karga)
giy
giy
adda
mama
dendu(kanguru)
nennen(uyku)
babba(ayakkabı)
bopbop(uçak-uçağa binerken çıkardığı sesten sonra söylemeye başladı)
anann(araba)
guguk(kuş)
çiş


şimdilik aklıma gelenler bunlar


bu aralar Alibaba şarkısını çok  seviyor babaaaa havhavvv diye kendi kendine oyun oynarken bile bu şarkıyı söylüyor.


boyama yapmayı,yapıştırıcı kullanmayı birlikte sanat etkinliği yapmayı çok seviyor.

Babasıyla saklambaç oynamaya bayılıyor ama babası oğlum nerdesin? diye aramaya başlayınca boppbopp addaa dede diye başlıyor konuşmaya.(uçakla dedesine gittiğini söylüyor)


Kangurusuna bayılıyor bütün gün evin içinde hep onunla.Gezmeye giderken bile götürür oldu bu aralar
Yavrum yalnızlıktan tek yoldaş,arkadaş kanguruyu buldu kendine.Oyun oynarken bile kangurunun elinden tutup ona da oynatıyor,pencereden birlikte bakıyorlar,ne yese ona da yediriyor,su içse ona da içiriyor. Neyse ki bu hafta okula başlayacak orada arkadaşları abileri olacak o yüzden çok seviniyorum bu aralar.

20 ay boyunca tek sıkıntımız UYKU oldu.Tam kendi kendine uyumayı öğrenmişken gene düzen bozuldu saatlerce uykusuz kalsada uyuyamıyor yine.Geceleri en az 4-5 defa kalkıyor o da en az olanı bazen kaç defa kalktığını sayamıyorum bile.Uyku sorunuda olmasa bi sıkıntı yaşatmıyor paşam ama o da olsun artık.Paşam iyiki doğmuşsun iyiki Rabbim snei bize vermiş annecim seni ok seviyoruz.Seni sevdikçe Rabbim bebiş isteyen kullarına da hayırlısıyla bebişler versin inş diye dua etmekten kendimi alamıyorum.
Yaradan hayırlı bir evlat eylesin inş.

Sen cansın,canımsın,bundan sonraki hayatımda yaşama sebebimsin kuzucuğum.


Seni yaradana emanet ediyorum anneciğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder