9 Ocak 2013 Çarşamba

** Gebelik döneminde müzik ve doğum sonrasındaki etkisini ispatladıkk

Bugün oğluşumun aşısı vardı.Aşısı yapıldı daha sonra doktorumuz birde kendi doktorumuza gitmemizi boy ve kilosunu tekrar kontrol ettirmemizi ve birde test yaptırmamızı önerdi.Kar tatili olduğu için bizde bir daha fırsat bulamayız diye sağlık ocağından sonra soluğu hemen hastanede aldık.

Oğluşumun doktoru hastaneden ayrılmış başka bi şehre gitmiş o yüzden bizde doktorumuzu değiştirmek zorunda kaldık.Bu defa doktor amca yerine doktor teyzemiz oldu. Oğluşumun boyuna kilosuna baktı kansızlık var mı yok mu diye test istedi.Test için kan alınacaktı ve bu bizim için en zor olan şeylerden biriside kan aldırmak oluyor. Oğluş daha 5 günlükken sarılık olduğu için kan aldırmaya gittik ve damarını bulamadıkları için bebikomu içerde beni de dışarıda epeyce ağlatmışlardı o yüzden kan aldırmaktan korkuyorduk ki neyse bu defa korktuğumuz olmadı oğluşumda çok fazla ağlamadı.Hem 2 aşı hemde üstüne birde kan aldırmak oğluşumu baya yıprattı.Sonrasında hastaneye yakın bi markete gidip 3-5 ihtiyaç aldık derken oğluşum bölük pörçük uyudu.Marketi gezmeyi çok sever zaten etrafı seyretmek için uykusundan bile vazgeçebiliyor bazen.

Neyse o kadar acının üstüne uyuyup dinlenemeyince sonrasında uykusu gelince ağlama krizine girdi ağlarken kıpkırmızı olup uzun uzun ağladı.Ne yapsak sakinleştiremedik. Sonrasında eşimin sazının asılı olduğu yerde aa bak annecim ne var çalalım mı falan filan derken sonunda kendi sesinden sazın sesini duyabildi.Biranda dikkatini saza verdi.Aldık sazı koyduk orta yere oğluşumla çalmaya başladık.Saz oğluşumun dikkatini baya bi çekti sonra eşim geldi al sazı hadi çal dedim ve eşim 3-5 şarkı çaldı veeee sonrasında oğluş mayışmaya başladı bi taraftan babasını dinledi bi taraftanda emerek uyudu.SEBEBİ: Daha önce bazı makalelerde anne karnındayken bebek hangi sese hangi müziğe alışırsa doğduktan sonra o sesi duyduğunda sakinleşirmiş diye okumuştum.Bunu hamileliğimde eşimle paylaştığımda o hep bize saz çalmaya başladı gerçi eşim evde sürekli saz çalar ama oğluşumuz için özel şarkılar seçtik ben yanındayken onları çalmaya özen göstermeye başladı. Ama ben bunun bi işe yarayacağını düşünmüyordum ve şu anda ne kadar yanıldığımı anlamış bulunuyorum.O basbas bağıran çatlayacak gibi ağlayan oğluşum saz sesini duyunca biranda sakinleşti ve saz eşliğinde uykuya daldı.

Bence hamillelik döneminde bebişler mutlaka bir müziğe yada müzik aletinin sesine alıştırılmalı.Sonrasında gerçekten çokkkk ama çok işe yarıyor.Bugün bizzat tes edilip onaylandı.Şimdide isterseniz bununla ilgili bir makaleyi paylaşayım sizlerle.

Gebelik Döneminde Müzik


Bu günlerde gebelik döneminde müziğin anne karnındaki bebeğe etkisi sıkça tartışılır duruma geldi. Kimi jinekoloji uzmanlarına göre anne karnında bebeğin titreşimleri hissettiği belirtilmektedir. 4 aydan sonra bu titreşimleri anladıkları gözlenmiştir. Diğer uzmanlarca ise anne için sakinleştirici, rahatlatıcı bir müziğin bebek içinde yararlı olduğu söylenmektedir. Aynı şekilde anne için rahatsız edici bir müzikte aynı etkiyi bebek üzerinde yapacaktır.

Gebelik: Hadi anne, biraz müzik dinleyelim!Bebek, anne karnındayken müziği duyduğunda önce kulakları ve beyni uyarılacak ve bünyesi ses ve dilleri kavramaya çalışacaktır. Sonrasında ise rahatlatıcı, dinlendirici bir müzikle annenin kalp atışları da düzene girecek ve bu bebek üzerinde oldukça olumlu bir etki bırakacaktır. Klasik müzik bunun için idealdir ancak dinlendirici olan her müzik aynı etkiyi verir. Doğumdan sonra bebeğinize hamileliğinizin son üç ayında çaldığınız müzikleri dinletin, hatırlamasını ve bu müziklerle yatışmasını gözleyin.

Müzik dinlemek ayrıca hamilelik dönemindeki anne içinde yatıştırıcı bir etkisi olacaktır. Sabah bulantılarını, mide ekşimelerini ve hamilelik dönemi yüksek kan basıncını önlemede yardımcı olacaktır. Dinlendirici olmak kaydıyla her türlü müzik; klasik, hafif müzikler, hatta caz annenin dinlenmesine yarayacaktır. Yeter ki müzik yatıştırıcı ve ritmik bir akıcılık içinde olsun. Böylelikle anne dinlenecek, dolayısıyla da anne karnındaki bebekte rahatlayacaktır.

Son günlerdeki araştırmalara göre, yeni doğanlar hamileliğin final döneminde dinledikleri müziği anlayabilmektedir. Bir deneyde 2 günlük bebeklerin hangi sesleri duymayı tercih edebildiklerini göstermiştir. Çoğu anne araştırmacılara bebeklerinin doğduktan sonra anne karnındayken dinledikleri müziği dinlemeyi tercih ettiklerini söylemişlerdir.

Anne karnındaki bebeğe müziğin tam olarak etkisini bilmememize ve uzmanların müziğin anne karnındaki bebeğe direk etkileri konusunda kuşkucu olmalarına rağmen, şu da bir gerçek ki anne karnındaki bebek 5 aydan sonra sesleri algılayabilmektedir. Ayrıca doğmadan önce müzikle tanıştırılan bir bebek, doğduktan sonra duyusunu geliştirmede daha başarılı olacaktır.

Bununla birlikte şu da söylenmektedir; anne karnındayken orkestra veya klasik müzik dinleyen bebekler, gelecekte dinlemeyenlere göre akademik hayatlarında daha başarılı olmaktadırlar. Bu da şuna dayanmaktadır; müziğe beynin simültane olarak birçok noktasıyla tepki vermesi, gelecekte problem çözmede daha kapsamlı ve analitik düşünmesine yardımcı olacaktır.

Dolayısıyla, favori müziklerinizi dinlemeye hazırlanın, eğlenin, dinlenin ve bebeğinizin de sizinle beraber eğlenmesine yardımcı olun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder