25 Aralık 2012 Salı

** 1 yaş bebekler için özel oyunlar!

Bebeklerin özellikle 1 yaşında oynadıkları oyunlar, onların gelişimlerini etkiliyor. Sizlere çok keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz bir liste sunuyoruz!İstanbul'dan Gaye Sümer, 1 yaşındaki bebekleri Ela'nın ağzından bebeklere özel oyunları blog yazısında kaleme aldı. İşte minik Ela'nın ağzından bebekler için eğlenceli oyunlar!
''Başlığa bakıp da 1 yaşına basmadan önce oyun oynamadığımı sanmayın. Yürüyüp bağımsızlığımı ilan ettikten ve hatta koşmaya başladıktan sonra oyunlarım daha da zevkli hale geldi. Biraz da annemle başbaşa verip daha nasıl kudurabiliriz diye düşününce güzel bir oyun listesi çıktı:
1) Parka/Sokağa/Bahçeye çıkmak: Listenin başına "outdoor"u koydum çünkü beni en çok oyalayan ve en sevdiğim madde bu. Dışarıda alanım daha geniş, oradan oraya koşturup merdiven inip çıkıyorum. Kaydıraktan kayıp salıncağa biniyorum. Bütün enerjimi bu şekilde harcayabilirim. Açık havanın artılarını da unutmayalım.
2) Dolap düzenlemece: Şifonyerimin çekmecelerinin yanında bir de kapaklı rafların olduğu bir bölüm var. Raftaki eşyaları yere indir, sonra tekrar rafa koy, al salona götür, sonra geri getir derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Kendi odamı düzenliyor olmak kendimi büyük gibi hissetmemi sağlıyor ve öz güvenimi artırıyor. Annem de derli-toplu bir kız olacağıma dair hayaller kuruyor.
3) Sepet boşaltmaca: Annem önüme bir sepet koyuyor. İçinde bazen tanıdık oyuncaklar, bazen de ilk defa gördüğüm objeler oluyor. Hepsini teker teker boşaltıp inceliyorum. Oyuncakların/objelerin malzemeleri, dokuları, kokuları ve çıkardıkları sesler duyularımın gelişmesine yardımcı oluyor.
4) Saklambaç: İşte bir diğer favorim. Bazen salondaki koltuğun etrafında bazen de tüm evi kapsayacak şekilde oynuyoruz. Annem saklandığı yerden bana sesleniyor, sesleri takip yeteneğimi kullanarak şıp diye buluyorum.
5) Yakalamaca: Artık koşabildiğim için çılgınlar gibi yakalamaca oynayabiliyorum. Yalnız bazen karar değiştirip kaçarken kovalayabiliyorum, bizim oyunda kimin kaçıp kimin kovaladığı belli değil. Zevki de burada! :)
6) Bebeklerimi canlandırmaca: Buna yeni başladım. Ali, Ayşe ve Schumacher sanki canlıymış gibi onları yürütüyorum, arabaya bindiriyorum, eve koyup kapıyı kapatıyorum, yemek yediriyorum.
8) Top oynamaca: Yürümenin en güzel yanlarından biri bu oldu. Topun peşinde koşup gol atıyorum. Henüz elime aldığımda istediğim yere fırlatmayı beceremedim ama çalışıyorum.
9) El becerileri geliştirmece: Plastik şişe kapağı ve fermuar açma-kapama işleri tamamdır, düğme ilikleme-çözme çalışmalarım devam ediyor.
10) Müzik ruhun gıdasıdır: Trompet, ksilofon, piano ve davul çalıyorum. Müzik hem ritm duygumun gelişmesine yardımcı oluyor hem de beni eğlendiriyor.

Teşekkürler Gaye Hanım...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder